Kā nosaka Ārstniecības likums, Medicīniskā rehabilitācija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar cilvēka fiziskā, psiholoģiskā, sociālā, aroda un izglītības potenciāla attīstīšanu vai atgūšanu atbilstoši viņa fizioloģiskajiem vai anatomiskajiem ierobežojumiem, vai — stabilu veselības traucējumu gadījumā — ar pacienta dzīves pielāgošanu videi un sabiedrībai.
Medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu mērķis ir personu, ar noteiktiem funkcionāliem traucējumiem, ierobežojumu mazināšana vai novēršana, kā arī komplikāciju riska izvērtēšana un mazināšana.
Fizioterapeita darbības lauks ir plašs. Tas izvērtē cilvēka fizisko un funkcionālo stāvokli, analizē tā ietekmi uz cilvēka ikdienas aktivitātēm un saistību ar pašsajūtu. Gan praktiskā darba pieredze, gan pētījumi ir apstiprinājuši, ka fizioterapijas metodes var veiksmīgi izmantot dažādu saslimšanu un traumu ārstēšanas un rehabilitācijas procesā.
Lai izvērtētu pacienta fizisko funkcionālo stāvokli, fizioterapeits savā darbā izmanto dažādas novērtēšanas metodes, kā, piemēram:
Fizioterapeits var palīdzēt:
Ergoterapija ir veselības aprūpes profesija, kas pamatojas uz zināšanām par mērķtiecīgām nodarbēm un kuras galvenais uzdevums ir veicināt indivīda dalību ikdienas dzīves nodarbēs, veselību un labklājību visos dzīves aspektos.
Ergoterapija ietver sevī novērtēšanu, ārstēšanu un sadarbību ar pacientu, viņa ģimeni, draugiem un aprūpētājiem. Vairākumā gadījumu ergoterapeits sadarbojas ar citiem rehabilitācijas speciālistiem – strādā multiprofesionālā komandā.
Uzsākot darbu ar pacientu, ergoterapeits novērtē personas spēju veikt ikdienas nodarbes, fiziskās, izziņas un sazināšanās prasmes, kā arī iegūst informāciju par fizisko vidi – dzīvesvietas, mājokļa, darbavietas vai skolas apstākļiem – un sociālo vidi – ģimeni, draugiem, skolasbiedriem, darba biedriem u.c.
Ergoterapeita galvenais uzdevums ir palīdzēt apgūt/atgūt prasmes, kas ļauj pacientam būt neatkarīgam ikdienas nodarbēs.
Pie ergoterapeita var vērsties cilvēki ar kustību traucējumiem, pēc pārciesta insulta, ar galvas traumām, lūzumiem, perifēro nervu bojājumiem, politraumām, reimatoloģiskām saslimšanām, apdegumiem, psihiskām saslimšanām, vai cilvēki, kuriem nepieciešamas konsultācijas par vides pieejamību, ergonomikas principu pielietošanu darba vidē vai mājas ikdienas dzīves nodarbju veikšanas laikā.
Audiologopēds ir ārstniecības persona, kas diagnosticē un ārstē komunikācijas traucējumus, dažādu veidu runas grūtības, kā arī valodas problēmas, fonācijas un rīšanas problēmas.
Audiologopēda konsultācija un terapija nepieciešama šādu simptomu gadījumos:
Masāža labvēlīgi iedarbojas uz nervu un sirds asinsvadu sistēmu, locītavām un muskuļiem, veicina limfas cirkulāciju un asinsriti, kā rezultātā uzlabojas vielmaiņas process, mazinās muskuļu sāpes, tiek veicināta organisma atjaunošanās pēc fiziskas un garīgas slodzes, tiek nostiprināta imūnsistēma.
Uztura speciālists ir šīs terapijas ārstniecības persona, kas piedalās pacienta veselības veicināšanas, ārstniecības un/vai rehabilitācijas procesā. Dažādas ādas problēmas (un veselības problēmas) bieži vien ir tieši saistītas ar uzturu – tā nepilnvērtību un dažādu vitamīnu vai minerālvielu trūkumu organismā. Nepieciešamas gadījumā pacientam var tikt veikt dažādas analīzes precīzai vielu trūkuma organismā noteikšanai.
Konsultācijas laikā uztura speciālists:
Fizikālā terapija ir medicīnas nozare, kurā izmanto dažādus mākslīgi iegūtus, bet apkārtējā vidē sastopamus, fizikālos faktorus, kā, piemēram, magnētisko lauku, ultravioleto starojumu u.c. Tie tiek uzskatīti par fizioloģiskiem ārstniecības līdzekļiem, kam ir labvēlīga ietekme uz atveseļošanās procesu.
Fizikālā terapija kopā ar citām medicīniskās rehabilitācijas tehnoloģijām ir īpaši efektīva šādos gadījumos:
Ar fizikālās terapijas palīdzību pacientiem ir iespējams:
“Dobeles un apkārtnes slimnīcā” Rehabilitācijas nodaļā pieejami šādi fizikālās terapijas pakalpojumi: